mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Bocian

Bocian

Bocian biały (Ciconia ciconia)


White%20Stork1x.jpg

Obok bociana czarnego, bocian biały jest jedynym przedstawicielem rodziny bocianowatych w Polsce. Jest to duży ptak brodzący, pospolicie występujący w całym kraju.

Cechy gatunku
U bociana białego nie występuje dymorfizm płciowy. Upierzenie białe z wyjątkiem czarnych lotek i ogona. Nogi i dziób czerwone. Szyja długa, w locie wyciągnięta do przodu. Skóra wokół oczu czarna, tęczówka ciemnobrązowa lub szara. Z uwagi na słabo rozwinięte mięśnie piersiowe częściej posługuje się lotem szybowcowym, czyli wykorzystując powierzchnię swoich skrzydeł i wznoszące, ciepłe prądy powietrzne. Siłą własnych mięśni lata niechętnie i tylko na niewielkie odległości. Do wzbicia się w powietrze musi oddać parę podskoków. Odlatuje stadami w sierpniu i wrześniu, a wraca w marcu i kwietniu. Głównie można usłyszeć jego klekot gdy wróci na gniazdo lub w czasie godów, kiedy wygina szyję tak, że głowę kładzie na plecach. Umie też pogwizdywać.

Wymiary
długość ciała 95 – 115 cm
rozpiętość skrzydeł 155 – 220 cm
długość ogona 24 – 26 cm
wysokość ok. 80 cm
masa 2,3– 4,4 kg

Występowanie
Bocian biały, w przeciwności do swojego czarnego kuzyna, jest gatunkiem synantropijnym. Gnieździ się najczęściej na obiektach wzniesionych przez człowieka, tj. kominy, słupy energetyczne, dachy domów, ale także na drzewach. Gniazdo buduje duże, koliste z warstwowo ułożonych gałęzi, poprzetykanych skośnie witkami. Wyściółka dość obfita ze słomy, torfu, łajna, niekiedy z dodatkiem papieru lub szmat. Średnica zewnętrzna 1,0 – 1,5 m; wysokość 0,5 – 1,5 m. Buduje je zarówno samiec, jak i samica.
Samica składa 1-7 jaj. Po 30-35 dniach wykluwają się pisklęta, które w gnieździe pozostają ok. 70 dni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-7 lat.

Występuje najczęściej na obrzeżach miast i na wsiach, w pobliżu pól uprawnych, zalewanych łąk i zbiorników wodnych.

Pożywienie
Bocian biały żywi się owadami, głównie pasikonikami i chrząszczami, ale również jaszczurkami, wężami, pisklętami i wyjątkowo małymi zającami. W latach obfitujących w myszy i norniki zjada prawie wyłącznie te gryzonie, przez co jest ptakiem pożytecznym z punktu widzenia rolników. Mimo popularnych opowieści bocian biały rzadko je żaby, jeżeli do wyboru ma inne rodzaje pokarmu.

Ochrona
W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową i Konwencją o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, natomiast jego liczebność spada. W Polsce gnieździ się ponad 20% światowej populacji bociana białego. Program ochrony bocianów koordynuje PTPP "pro Natura"
Tags

Ostatnia zmiana dokonana przez Peter87 dnia 29.03.2010 o godz. 20:59.

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

menu

menu


Wpisz tutaj swój tekst.

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  Birdwatching
  "Spread your wings and fly away..."

 • Właściciel serwisu

  Peter87

 • Utworzono dnia

  28.03.2010

 • Użytkownicy

  5

 • Język

  polski